Dla kogo jest coaching?

Pozwólcie, że zacznę od wyjaśnienia pojęcia coaching, które niestety zbyt często mylone jest z innymi dziedzinami takimi jak mentoring, doradztwo, czy psychoterapia. Pojęcie coaching sformułowane zostało przez Tima Gallweya. W książce The Inner Game of Tenis stwierdził on, że najskuteczniejszą metodą wsparcia sportowca jest zadawanie mu odpowiednich pytań, które umożliwią mu sięganie do własnych zasobów i doświadczeń.

W biznesie natomiast pojęcie coaching użył po raz pierwszy Sir John Whitmore, uczeń Gallweya stojący dziś na czele firmy doradczej Performance Consultants. Coaching to nic innego jak pomoc udzielona klientowi w dokonywanych przez niego zmianach, podejmowanych działaniach, które prowadzą do realizacji celów, wspierają w dążeniu do szczęścia, równowagi życiowej, wiary w siebie i odwagi. Coaching to proces oparty na wzajemnym zaufaniu i otwartości.

Fundament coachingu

Podstawą skutecznego procesu coachingowego jest motywacja klienta do pracy i jego świadoma decyzja o chęci rozwoju. To właśnie klient posiada najlepszą wiedzę na temat tego czego chce w życiu. To on ma wszystkie niezbędne zasoby do tego, by znaleźć się dokładnie tam, gdzie chce być. Coach pozostaje w cieniu i jedynie wspiera klienta w jego wzrastaniu. Obszar pracy podczas coachingu może dotyczyć całego życia klienta lub wybranych jego aspektów. Mogą to być np. kariery zawodowej, realizacji konkretnego celu, zdrowia czy pieniędzy.

Poniżej najważniejsze różnice pomiędzy coachingiem a pokrewnymi dziedzinami:

Doradztwo

po doradztwo sięgają klienci, którzy potrzebują przewodnictwa i porady. Są niezadowoleni ze swojego życia. Doradca pomaga w sposób bezpośredni rozwiązywać klientom ich problemy.

Mentoring

mentor dzieli się z klientem swoją wiedzą, doświadczeniem, umiejętnościami. Jest patronem z dużym doświadczeniem życiowym i zawodowym w danej dziedzinie.

Terapia

polega na pracy z klientem, który wymaga usunięcia psychologicznych lub fizycznych symptomów. Klient korzystający z terapii potrzebuje uwolnienia od umysłowego bólu. Klient sięga po terapię, by uwolnić się od dyskomfortu a nie by dążyć do określonych celów. Zarówno terapia jak i doradztwo wymagają zrozumienia i pracy z wydarzeniami z przeszłości.

Trening

to proces zdobywania wiedzy i umiejętności poprzez edukację, zdobywanie doświadczenia i nauczanie. Trener jest tutaj ekspertem a trening wymaga nastawienia na ściśle określone umiejętności, których szybkie zdobycie jest kluczowe.

Nauczanie

to proces polegający na przekazywaniu wiedzy. Nauczyciel wie coś, czego uczeń nie wie. W procesie coachingu jest dokładnie na odwrót, to klient zna odpowiedzi a nie coach.

Podsumowując

Dokładne zrozumienie czym jest coaching to podstawa. Do podjęcia właściwej decyzji o tym, czy praca z coachem jest dokładnie tym czego potrzebujesz. Tym, co pozwoli Ci osiągnąć to czego w głębi duszy pragniesz. Zawsze też możesz umówić się na bezpłatne spotkanie wstępne. To w jego trakcie upewnić się, czy coaching jest dla Ciebie.

18.2.2020

Umów się na bezpłatną sesje wstępną!

Czy ten wpis był dla Ciebie przydatny?

Kliknij w gwiazdki i oceń!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów 3

Bark ocen. Bądź pierwszy!